czwartek, 8 stycznia 2015

Ochrona majątkowych praw autorskich cz. 1

Rodzaje roszczeń


Zgodnie z art. 79 PrAut uprawniony, którego autorskie prawa majątkowe zostały naruszone, może żądać od osoby, która naruszyła te prawa: 
  1. zaniechania naruszania;
  2. usunięcia skutków naruszenia;
  3. wydania uzyskanych korzyści;
  4. naprawienia wyrządzonej szkody:

a.    na zasadach ogólnych albo
b.  poprzez zapłatę sumy pieniężnej w wysokości odpowiadającej dwukrotności, a w przypadku gdy naruszenie jest zawinione - trzykrotności stosownego wynagrodzenia, które w chwili jego dochodzenia byłoby należne tytułem udzielenia przez uprawnionego zgody na korzystanie z utworu;

Ponadto niezależnie od roszczeń, określonych powyżej uprawniony może się domagać:
  1. jednokrotnego albo wielokrotnego ogłoszenia w prasie oświadczenia odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie lub podania do publicznej wiadomości części albo całości orzeczenia sądu wydanego w rozpatrywanej sprawie, w sposób i w zakresie określonym przez sąd;
  2. zapłaty przez osobę, która naruszyła autorskie prawa majątkowe, odpowiedniej sumy pieniężnej, nie niższej niż dwukrotna wysokość uprawdopodobnionych korzyści odniesionych przez sprawcę z dokonanego naruszenia, na rzecz Funduszu, gdy naruszenie jest zawinione i zostało dokonane w ramach działalności gospodarczej wykonywanej w cudzym albo we własnym imieniu, choćby na cudzy rachunek.

Legitymacja czynna i bierna


Z ww. roszczeniami mogą wystąpić następujące podmioty (legitymacja czynna):
1.      twórca
2.      pierwotny podmiot autorskich praw majątkowych
3.      następca prawny podmiotów określonych w pkt 1 i 2;
4.      licencjobiorca wyłączny
5.      organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi

Natomiast osobą legitymowaną biernie jest każdy podmiot, który dopuścił się naruszenia majątkowych praw autorskich, przy czym bez znaczenia jest przy tym sprawca działał w dobrej wierze, jak i brak subiektywnego zawinienia. W tym miejscu wskazać należy, iż w gronie biernie legitymowanych może być również podmiot, który przekroczył granice udzielonego mu umową upoważnienia, a nawet współtwórca danego utworu (por. orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 18 listopada 1960 roku w sprawie I CR 234/60, publ. OSNCK 1961/4/124).

Przedawnienie roszczeń


Roszczenia o ochronę autorskich praw majątkowych przedawniają się w terminach określonych w art. 118 k.c., z wyjątkiem roszczeń o naprawienie szkody, do których ma zastosowanie art. 442¹ k.c. (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 11 sierpnia 2011 roku w sprawie I CSK 633/10, publ. Legalis).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz